V českých mobilech se ukrývá zlato za miliardu

3. června 2011 v 7:24 | Kulička onile ( zdroj: novIN.ky.cz )

V českých mobilech se ukrývá zlato za miliardu

Po českých domácnostech se povaluje dohromady 300 kilogramů zlata za zhruba miliardu korun, aniž by o tom většina lidí měla tušení. Každý z nás vlastní část tohoto pokladu, ale jediné, co s ním může dělat, je odevzdat ho k recyklaci. Zlato se totiž skrývá po troškách ve starých mobilních telefonech, válejících se v šuplících.
"Celkem v ČR ladem leží kolem osmi miliónů zapomenutých mobilů, přičemž každý v sobě skrývá určité množství drahých kovů včetně zlata," konstatuje se v analýze. V Česku je evidováno více než 14 miliónů čísel mobilních telefonů, ročně se prodá na 2,5 miliónu nových přístrojů.
Mobil už pro mnohé, především mladé lidi, je starý po dvou letech, byť třeba bezproblémově funguje, protože vývoj jde tak rychle dopředu, že za tu dobu už nové přístroje nabízejí o mnoho vymožeností navíc, měnících klasický mobil v multifunkční komunikátor.
"Když by se podařilo recyklovat všechny nepoužívané telefony v ČR, získalo by se téměř 300 kg zlata, 2700 kg stříbra, 152 kg palladia a 8 kg platiny. To vše má dnes dohromady hodnotu téměř jedné miliardy korun," dodává studie ASEKOL.

Recyklovat lze 80 % z každého mobilu

Zpětně využít lze až 80 procent mobilního telefonu. "Zatímco zejména drahé kovy pro použití v telefonech se musí náročně těžit, recyklací se dají získat mnohem levněji a k přírodě šetrněji. Například těžba jednoho gramu zlata generuje téměř tři tuny odpadu, přičemž stejné množství lze získat recyklací pouhých devětadvaceti mobilů," vysvětluje Hana Ansorgová z ASEKOL.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kulickaonline kulickaonline | E-mail | Web | 3. června 2011 v 7:25 | Reagovat

Abych se já sama přiznala, zkoušela jsem rozebrat telefon, ale nějak mi to nešlo xD

2 adam adam | Web | 11. prosince 2012 v 15:22 | Reagovat

to je dobré, ono to tam musí být kvůli vodivosti, ja investuji do zlata po staru
http://www.investice.info/?p=119

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama